Menu Close
25.09 2016

Дискусія на Форумі «Переосмислення водної безпеки для України»

22 вересня в Інституті водних проблем і меліорації відбувся Національний політичний діалог за участю провідних фахівців в сфері водокористування, водозбереження та гідроенергетики.

Учасників заходу – науковці, які займаються проблемами водокористування, чиновники профільних установ, почесний гість – президент Асоціації «Укргідроенерго», Семен Поташник.Free Energy була єдиним представником від компаній, що розвивають  малі гідроелектростанції в Україні.

Захід відкрила начальник управління водних ресурсів Держводагентства Ольга Лисюк, яка  стала головним речником від  державного сектору.  Під час дискусії, від компанії FreeEnergy  усій аудиторії та особисто Ользі Лисюк були поставленні наступні  запитання:

·         В повноваження якого державного органу входить розрахунок та визначення  допустимих санітарних витрат води, при користуванні малими ГЕС?  Або яку частку від загального водотоку  можна забирати з річки для потреб гідроелектростанції, щоб не порушити екологічний баланс?

·         Які посилання та нормативні документи регулюють питання стосовно мінімальних санітарних стоків?

·          Хто і яку відповідальність  буде нести у разі неправильного визначення мінімально допустимих витрат води та інших санітарних норм при будівництві мГЕС?

Питання від  компанії  Free Energy  стали приводом для потужної дискусії.  Деякі вчені відмітили, що чітких відповідей на ці запитання зараз немає, бо в Україні поки не використовуються системні підходи , такі як в Європі, к вивченню питань водної безпеки.

Ольга Лисюк, порекомендувала компанії звернутись до Держводагентсва, щоб отримати консультацію по визначенню обсягів санітарного стоку по конкретному проекту. Вчені та чиновники погодились, що треба  глибоко вивчити питання водозабору при будівництві малих ГЕС , щоб підготувати обґрунтовані відповіді для інвесторів.

Професор Сергій Афанасьєв, Інститут Гідробіології, порекомендував забудовникам притримуватись шляху який використовують в Грузії, Вірменії та інших державах, де  відносини у сфері  екології та малої гідроенергетики недостатньо урегульовані.Мова йде про систему екологічної безпеки, яку використовує ЄБРР:  ESIA-qualityassessment.

Відзначимо виступ кандидата технічних наук, Дмитра Савчука: «Шляхи використання протипаводкових водосховищ».  Доповідь вченого стала гімном на захист малих ГЕС, що розбиває усі негативні стереотипи притаманні мешканцям  деяких районів Карпат. Вчений займається проблематикою протипаводкових водосховищ, та дослідив сотні місць в Карпатському регіоні де необхідно будувати невеликі  водосховища та відповідно мГЕС.

Доктор географічних наук, Олександра Ободовський висвітлив проблематику вивчення реального гідропотенціалу у доповіді «Оцінка гідроенергетичного потенціалу річок українських Карпат».  Вчений також презентував  «ноу-хау» – новий прилад, розроблений и запатентований українськими фахівцями, що значно  покращує ефективність роботи мГЕС.

Компанія Frее Еnergy вдячна науковцям та фахівцям галузі за цікаві та корисні виступи. Саме діалог між науковцями, чиновниками та інвесторами може допомогти малої гідроенергетики розвиватися в науково обґрунтованому та ефективному форматі. Особлива подяка організаторам заходу: Інституті водних проблем і меліорації, ГО «МАМА-86», GlobalWaterPartnershіp-Україна.