Menu Close
10.11 2016

Нові технології та революція в електроенергетиці

Компанія Free Energy взяла участь у III Всеукраїнському семінар інженерів-енергетиків, що відбувся 9 листопада у Міжнародному Виставковому Центрі

Компанія Free Energy взяла участь у III Всеукраїнському семінар інженерів-енергетиків, що відбувся 9 листопада у Міжнародному Виставковому Центрі

В рамках семінару відбулась дискусія «Нові технології і технічні рішення  в електроенергетиці».  Багато експертів, звертали увагу аудиторії, що вже в найближчі роки нас чекають революційні зміни в електроенергетиці, зокрема в системі відносин зі споживачем.

Про революційні зміни говорили досвідчені фахівці енергетичної галузі  експерти і  модератори семінару: Юрій Бондаренко, гендиректор ТОВ «НТК Енпаселектро»; Сергій Єрмілов, директор Інституту проблем, екології та енергозбереження, Сергій  Тітенко  незалежний експерт, екс- голова НКРЕ

Ринок розподілу електроенергії за своєю суттю –  консервативний, що тяжіє до монополій у всьому світі, але сьогодні він почав значно змінюватися. У благополучних країнах, де створено надійну енергосистема і працюють значні потужності ВДЕ (відновлювані джерела енергії) – поступово зникає таке поняття, як пікові навантаження.

Це спостерігається, наприклад, у Швейцарії. Високий рівень поширення ВДЕ у сегменті домоволодінь, муніципальних об’єктів, підприємств малого та середнього бізнесу, змінив структуру споживання електроенергії Швейцарії. Фізичні особи та підприємства, які мають ВДЕ,  розумно користуються можливостями систем акумуляції енергії – накопичуючи її в нічний час, і відключаються від мережі в пікові періоди. В результаті, не тільки зникає поняття «піку», а й змінюється сам ринок. Тепер вже споживач диктує правила гри, а не великі розподільчі компанії.

Даний тренд спостерігається у всьому світі, перехід до нової моделі ринку розподілу електроенергії чекає і на Україну. В енергосистемі недалекого майбутнього використання ВДЕ та електромобілів змінить структуру попиту і розподілу електроенергії в електромережах.

«Уявіть, що Ви дивитесь на вечірній Київ, що світиться, але в місті більшість будинків вже отримують енергію ні з ТЕЦ, а з власних відновлюваних джерел. Як ми регулюватиме таку систему? Це питання про які потрібно думати вже сьогодні. Ми переходимо від стадії розподілення електроенергії до її регуляції», – зауважив Юрій Бондаренко.

У новій моделі  одне з головних стратегічних питань для підтримки нормальної роботи електромереж набувають системи сбереженя енергії (акумуляторні батареї) і розумне їх використання (системи Smart-Gird).   Сьогодні ведеться робота по  впровадженню систем Smart-Gird в енергосистему України,  а  створення сучасних систем збереження енергії (ЕSS) – це  питання, яке гостро постане вже у найближчі рік-два.

Так, в докладі представника ПАТ Хмельницькобленерго Олександра Шпака, «Проблемні питання модернізації розподільчих мереж» було наведено приклад однієї з передових систем акумуляції енергії південнокорейської компанії Кокаm.  Пан Шпак акцентував увагу, що Хмельницькобленерго вже сьогодні потребує впровадження подібної системи збереження енергії. Це дасть великі можливості для регулювання електромереж, та оптимізації використання електроенергії.

У  виступах представника ДП «Укренерго» Ярослави Бовкун та Юрія Лосицького, експерта УНК CIGRE  зазначалось, що витрати в розподільчих електромережах України в середньому в два рази вищі, ніж в країнах ЄС.  Головна причина – високий рівень зношеності споживчих електромереж ( до 70%),  особливо у сільській місцевості. Тому зараз перед Україною стоїть нагальне і масштабне завдання, почати системний перехід на новий формат розподільних споживчих і магістральних електромереж (на 20кВ).

З приводу переходу на новий формат електромереж в середовищі експертів існують різні підходи. Дискусія проходила в жвавій формі, висловлювалися різні думки. Від позиції, що перехід на мережі 20кВ  повинен  відбутися негайно, бо Україну очікує блек-аут, до думки, що даний перехід передчасний. Значна більшість фахівців виступило за якнайшвидший перехід на новий формат розподільних мереж 20кВ.

Незважаючи на різне бачення фахівців на підходи до модернізації електромереж в Україні – всі, навіть найбільш консервативні доповідачі, зазначали, що без впровадження систем збереження енергії (ЕSS)  і систем Smart-Gird розвиток сучасних електромереж практично неможливий.